حمل کننده ی مولکولی


وجه اول، شامل یک خوشه نیترات تریس گواندینیوم و وجه دوم شامل بنزن هگزا 4- سولفوناتو فنیل است. وقتی این مواد اولیه درون محلول قرار می‌گیرند، چهار تا از وجه‌ها از طریق 72 پیوند هیدروژنی بین گروه‌های N-H از یک نوع و O-S از نوع دیگر، خودآرایی می‌دهد.   وارد می‌گوید، ما با استفاده از اساس تقارن مولکولی موفق شدیم یک چند وجهی مبتنی بر پیوندهای هیدروژنی بسازیم. این قفسه مولکولی به یک بلور زئولیت شکل، متصل است که هر بلور دارای حجم داخلی 2200آنگستروم مکعب است. این تیم تحقیقاتی ثابت کردند که این فضای خالی می‌تواند میزبان مولکول‌های مختلفی از ترکیبات دارای 10 بار منفی گرفته تا ترکیبات دارای 4 بار مثبت، باشد. یافتن قفسه‌ای که بتواند هم مولکول‌های دارای بار مثبت و هم مولکول‌های دارای بار منفی را در خود جای دهد، بسیار دشوار است. برخی مولکول‌ها به‌محض وارد شدن به‌درون این قفسه از طریق کانال‌ها مربعی شکل، شکل هندسی‌شان تغییر می‌کند. برخی مولکول‌ها نیز در حین خودآرایی و تشکیل قفسه، درون آن جای گرفته یا پس از تشکیل قفسه درون قفسه خودآرایی داده و شکل می‌گیرند.   شکل هندسی قفسه بسیار مستحکم است به‌طوری که تحت تاثیر مولکول هدف قرار نمی‌گیرد. این مسئله در مواقعی که یک ساختار ابرمولکولی غیرکووالانسی قرار است درون قفسه قرار گیرد مصداق پیدا می‌کند. وارد می‌گوید ما توانستیم یک نوع جدیدی از مواد را تولید کنیم که در آنها از مواد سنتزی آلی برای فراهم کردن عملکرد جدید مولکولی استفاده شده است.

از نگاه متخصصان این پروژه نتایج بسیار خوبی داشته است، زیرا ساختاری تولید شده که قادر است طیف وسیعی از مواد را در خود جای دهد، که کار ساده‌ای نیست.

/ 2 نظر / 25 بازدید
پرديس باکس

با سلام خدمت مدیر محترم گروه پردیس باکس مفتخر است که با شما همکاری کند با توجه به اینکه شما در سایت پردیس باکس عضو شده اید ، ولی حساب کاربری شما در حال حاضر غیر فعال است برای فعال کردن حساب کاربری خود به صفحه های زیر مراجعه کنید کنید http://box.pardisbox.ir/extra-3.html با تشکر http://pardisbox.ir/ لینک باکس هوشمند پردیس باکس